Materiał z atestem ognioodpornym i jego wpływ na inwestycję.

Materiał z atestem ognioodpornym i jego wpływ na inwestycję.

Dlaczego badania palności materiałów tapicerowanych to prawdopodobnie jedne z najważniejszych testów w branży wyposażenia wnętrz?

Zdecydowanie dlatego, że ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników w przypadku zaistnienia pożaru (zagrożenia życia).

Dotychczasowe badania z wykorzystaniem normy badawczej PN-EN 1021-1/2 znajdują zastosowanie do pomieszczeń o niskim wskaźniku zagrożenia pożarowego, czyli pomieszczeń mieszkalnych, w których omawiane źródła ognia są powszechne. Zastosowanie w produkowanych wyrobach takich jak panele czy budki akustyczne bardzo dobrej jakości tkaniny obiciowej, która wytrzymuje oddziaływanie cieplne wg normy oceny zapalności mebli tapicerowanych oraz używanie „niełatwopalnej” pianki najprawdopodobniej wystarczy aby zapewnić pozytywny wynik takich badań.

 

Nad czym pracują producenci aby zapewnić użytkownikom funkcjonalne i bezpieczne produkty?

Na przykład nad tym aby ciepło (ogień) dostarczone przenikało przez trudno zapalną tkaninę, a następnie było pochłaniane przez wypełnienie (piankę), powodując zwiększenie temperatury do wartości umożliwiającej zapoczątkowanie reakcji rozkładu i pirolizy, której następstwem jest np. gazyfikacja pianki. Gazy wytworzone podczas takiej reakcji przedostają się przez trudno zapalną tkaninę obiciową i mieszają się z powietrzem. Tworząc mieszankę, która spala się na powierzchni trudno zapalnego materiału, w wyniku czego następuje jego destrukcja – przepalenie; tego właśnie chcieliby uniknąć projektanci produktów akustycznych i ich producenci. Dodatkowo dla układów tapicerskich nie ma jednego standardu palności zatwierdzonego przez wszystkie kraje Unii Europejskiej i uznawanego we wszystkich krajach na świecie. Istniejące rozbieżności dla tych standardów odzwierciedlają różne podejścia do tego problemu. I tak np. w Wielkiej Brytanii funkcjonuje norma do badania zapalności mebli metodami BS 5852: 2006, w której wyróżnia się 8 różnych rodzajów źródła zapłonu stosowanych w zależności od poziomu zagrożenia pożarowego w różnego rodzaju obiektach budowlanych. W Polsce do weryfikacji materiałów pod kątem przeciwpożarowym stosuje się metody badające zapalność przy użyciu tlącego się papierosa (PN-EN 1021-1) oraz równoważnika płonącej zapałki (PN-EN 1021-2).

Pobierz pdf

Klasyfikacja reakcji na ogień produktów Fluffo Fire-resist

Czy jest to wystarczające?

Wszystko zależy od zapotrzebowania danej przestrzeni i analizy jak wielką rolę pełni fakt łatwopalności materiału, którym zostały obite panele akustyczne czy inne tego typu produkty. Często stawiamy sobie pytanie, czy dzięki temu, że wykorzystamy szereg produktów spełniających normy ognioodporne zmniejszymy ryzyko pożaru. Z pewnością, tak.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl