Absorbcja i izolacyjność - na czym polega?

Absorbcja i izolacyjność - na czym polega?

Absorbcja i izolacyjność to dwa pojęcia pojawiąjące i powtarzające się kiedy poruszamy temat o akustyce pomieszczeń. Są to dwa pojęcia niezbędne przy planowaniu i budowaniu odpowiedniej akustyki pomieszczeń. Dlatego gdy chcemy stworzyć przyjazną przestrzeń dla ludzi musimy zbadać i zdefiniować oby dwa czynniki, absorbcję oraz izolacyjność oraz wybrać odpowiednie materiały charakteryzujące się odpowiednim poziomem pochłaniania dźwięków bądź albo oraz odpowiednią izolacyjnością akustyczną.

ARMSTRONG Pochłanianie dźwięku

Absorbcja dźwięku to nic innego jak pochłanianie tego dźwięku. Rozpatrzenie tego zjawiska pod kątem fizycznym to proces absorbowania energii pochodzącej z fali dźwiękowej. Absorberem tych dźwięków są np. sufity akustyczne, specjalistyczne absorbery akustyczne ale również produkty z działu wyposażenia pomieszczeń; wykładziny, meble tapicerowane, panele tapicerowane, zasłony.

Absorbcja występuję gdy fala dźwiękowa napotyka na swojej drodze dany produkt, dźwięk wtedy częściowo zostaję odbity a fragment pozostaje pochłonięty przez napotkany materiał. Jeśli chcemy określić w jakim stopniu dany materiał, produkt pochłania niechciane dźwięki musimy zastosować współczynnik pochłaniania dźwięku αw, którego wartość wynosi od 0 do 1 przy czym 0 oznacza całkowite odbicie a 1 całkowite pochłonięcie.

Dla pochłanialności dźwięków istnieje specjalna międzynarodowa norma ISO 11654, w której absorbcja dźwięków opisywana jest przez pięć klas pochłaniania od A do E. Prawidłowa absorbcja dźwięków jest niezbędna do tego abyśmy w pomieszczeniu czuli się komfortowo, a pomieszczenie spełniało swoje zadania do których zostało stworzone.

Właściwy współczynnik absorbcji dźwięku zapewnia kontrolę nad natężeniem dźwięków, niweluje występowanie niechcianych efektów. Pomieszczenie, przedmioty w nim, układ pomieszczenia, materiały, które się w nim znajdują kreują jakość dźwięku oraz poziom pochłaniania dźwięku. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie użyto wiele produktów, materiałów o bardzo niskim współczynniku absorbcji występuje echo, pogłos ponieważ w takiej przestrzeni dźwięki odbiją się wielokrotnie od wyposażenia takiego pomieszczenia.

ARMSTRONG Izolacyjność akustyczna

Izolacyjność, izolacja akustyczna to po prostu izolowanie się od niechcianych dźwięków pochodzących z różnych źródeł, otoczenia zewnętrznego czy też wewnętrznego. Jeśli chcemy odizolować się od tych niechcianych dźwięków, rozmów sąsiada, muzyki, hałasu urządzeń, wtedy musimy zastosować i szukać rozwiązań izolacyjności akustycznej. Izolacyjność akustyczna definiuje jak dużą przeszkodą dla hałasu jest materiał czy też przegroda budowlana. Izolacyjność akustyczna jest tak samo ważna jak absorbcja ponieważ tak samo wpływa na natężenie dźwięku a tym samym wpływa na nasze odczucia, koncentrację.

Pomimo występujących norm takich jak; PN B 02151-2 Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach – Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach, PN B 02151-3 Akustyka budowlana – Ochrona przed hałasem w budynkach – Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych – Wymagania 

Temat nieprawidłowej izolacji akustycznej najczęściej występuje przy procesie stawiania ścian i stropów przy nowych inwestycjach gdzie inwestorzy lekceważą temat a czasem po prostu świadom ignorowanie powoduje, że słyszymy wszystko to czego czasem byśmy nie chcieli słyszeć.

W budynkach fale dźwiękowe mogą przechodzić do innych pomieszczeń w postaci: a) bezpośredniej fali dźwiękowe, która przenika poprzez ściany działowe, czy też poprzez przestrzeń między stropową, b)podłużnej fali dźwiękowej czyli dźwięków przechodzących poprzez obniżony sufit, c)fali bocznej, która przedostaje się przez podłogę, korytarz.

 Gdy jednak nie mamy już wyjścia a reklamacja jest odrzucana ratujemy się innymi sposobami. Na szczęście są różne sposoby na izolacje od niechcianych dźwięków. Pomagają nam tutaj panele akustyczne odpowiednio skonstruowane, specjalne pianki i inne specjalistyczne izolatory. Jakie panele, jaką piankę, co wybrać z produktów z działu akustyki by stworzyć przyjemną akustykę pomieszczenia, ciężko znaleźć złoty środek.

Nie zamartwiaj się tym sam, zleć to osobom, które się w tym specjalizują.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl