Słownik

A

 

Absorber akustyczny - jeden z  podstawowych asortymentów z działu akustyki, pozwalający na pochłanianie dźwięków co wpływa na poprawę akustyki pomieszczenia. Zwalcza wady akustyczne pomieszczeń, pozwala  na ograniczenie pogłosu. Wykonane ze specjalistycznych materiałów o właściwościach pochłaniających.

Akustyka – jest to dział nauki zajmujący się badaniem fal dźwiękowych, powstawaniem tych fal oraz sposobem rozprzestrzeniania się ich w różnych ośrodkach, a także bada oddziaływanie fal dźwiękowych na człowieka i otaczające go środowisko.

 

B

 

Basotect – jest to wysoko gatunkowy materiał, który stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu. Cechuje go wysoka zdolność dźwiękochłonna jest również dobrym izolatorem termicznym. 

Budka akustyczna – jest to specjalne pomieszczenie o równych wielkościach cechujące się wysokim wyciszeniem, mobilnością, odpowiednią akustyką. Wykorzystywane najczęściej do biur typu open space, w celu uzyskania cichego miejsca na przeprowadzenie rozmów czy też prac wymagających spokoju i dużego skupienia.

 

D

 

Decybel – logarytmiczna jednostka stosowana do pomiaru poziomu natężenia dźwięku, oznaczana symbolem dB, równa 1/10 bela.

Decybelomierz  - jest to urządzenie służące do pomiaru natężenia dźwięku, stosowany przy pomiarach akustycznych.

Dźwięk - to wrażenie słuchowe, które spowodowane jest falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym takim jak ciało stałe, ciecz, gaz.

Dyfuzory akustyczne - to ustroje rozpraszające dźwięki, które zostały stworzone aby jak najbardziej zoptymalizować rozpraszanie dźwięku, zniwelowania pogłosu. Pomaga przy tworzeniu klarownego i naturalnego dźwięku. Powierzchnię dyfuzora można zaprojektować i zaadaptować do danego charakteru i stylu wnętrza.

 

F

 

Fala dźwiękowa -  to podłużna fala mechaniczna, słyszalna przez ludzkie ucho. Wywoływana przez np. aparat mowy, maszyny, zwierzęta , rozchodząca się w różnych mediach. Tymi mediami mogą być ciała stałe, płynne i gazowe.

 

H

 

Hertz – jest to jednostka miary częstotliwości, symbol to Hz. Miara częstotliwości występowania zdarzeń powtarzalnych w danej jednostce czasu. Jeden herc to jeden cykl na sekundę.

 

I

 

Infradźwięki – są to dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości, poniżej 16 Hz. Mają negatywny wpływ na człowieka i inne organizmy żywe. Źródłami infradźwięków są między innymi: samoloty, duże samochody, maszyny przemysłowe , narzędzia takie jak młoty pneumatyczne.

Izolacyjność akustyczna – jest to zdolność konstrukcji budowalnej i jej elementów do niwelowania oraz zapobiegania przenikania dźwięków przez ściany, stropy z sąsiadujących pomieszczeń.

 

P

 

Panel akustyczny – specjalistyczny produkt z działu akustyki, wykonany w odpowiedniej technologii, głównym zadaniem panelu jest utworzenie przeszkody dla źródła dźwięku, oprócz posiadania właściwości dźwiękochłonnych, jest świetnym materiałem do zmiany czy też poprawy designu biura bądź pomieszczenia w domu.

Pianka akustyczna – są to specjalne maty wykonane ze specjalistycznego tworzywa, przeznaczona do wygłuszania wszelkiego rodzaju lokali jak mieszkania, biura, hale produkcyjne, studia nagrań.

Pogłos – jest to zjawisko akustyczne, które polega na wydłużaniu się trwania dźwięku, wywoływane jest przez odbijanie się fal dźwiękowych w zamkniętym pomieszczeniu.

Poliuretan – jest to najczęściej wykorzystywane tworzywo sztuczne w przemyśle, budownictwie, produkcji obuwia, branży odzieżowej i innych. Pianka poliuretanowa jest świetnym izolatorem, cechuje ją wysoka szczelność, lekkość i odporność na wilgoć.

Psychoakustyka – inaczej nazywana akustyką psychologiczną. Jest to dziedzina nauki wiążąca akustykę i psychologię. Zajmuje się badaniami nad reakcją i wpływem fal dźwiękowych na słuchacza do którego fala ta dociera.

 

U

 

Ultradźwięki – są to dźwięki o wysokiej częstotliwości , powyżej 20 000Hz, są niesłyszalne dla ucha człowieka, stosowane są w różnych gałęziach przemysłu takim jak medycyna np. w ultrasonografach.

 

Z

 

Zasłony akustyczne – zasłony wykonane z odpowiednio dobranej tkaniny, która spełnia funkcje absorbujące, izolujące i niwelujące dźwięki. Jest również produktem, które oprócz spełniania funkcji izolacyjnych ma spełniać funkcję dekoracyjną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl