Akustyka - wyjaśniamy

Akustyka - wyjaśniamy

Spróbujemy przybliżyć tutaj co to jest ta akustyka, skąd się wzięła i czym się zajmuje.

Akustyka to nic innego jak dział nauki, a dokładnie dział fizyki i techniki. Pochodzi od słowa greckiego ‘akoustikós’ czyli ‘dotyczący słuchu’. Zajmuje się badaniem fal dźwiękowych, powstawaniem tych fal oraz sposobem rozprzestrzeniania się ich w różnych ośrodkach. Dział ten oprócz badań nad dźwiękiem bada oddziaływanie fal dźwiękowych na człowieka i otaczające go środowisko. Jest to dziedzina naukowa zajmująca się wszystkim co związane z dźwiękiem czyli hałasem, pogłosem, szumami, echem, ale również ciszą. Na akustykę składają się wszelkie czynności, które prowadzą do uzyskania optymalnego, „idealnego” dźwięku, zamierzonego wyciszenia, izolacji dźwiękowej.

Akustyka to nauka, a nauką tą zajmują się akustycy, czyli specjaliści zajmujący się tą dziedziną zawodowo, czasem też po prostu hobbistycznie.  Do pierwszych akustyków można zaliczyć Piagorasa, greckiego naukowca, filozofa i matematyka. Jako jeden z pierwszych zaczął się interesować dźwiękiem, chciał dowiedzieć się dlaczego pewne zestawienia dźwięków są bardziej spójne niż inne. Rozpoczął rozważania i pierwsze badania nad tym zjawiskiem. Stworzył specjalny instrument, tak zwany monochord, który składał się z jednej struny umieszczony na pudle rezonansowym. Dzielił jedną strunę na różne długości, co pozwalało mu na pomiar odległości pomiędzy dźwiękami inaczej interwałów muzycznych.

Pojęcie akustyki pojawiło się po raz pierwszy około XVII wieku. Termin ten był użyty jako określenie problematyki z falami dźwiękowymi, drganiami, budową instrumentów muzycznych, akustyką teatrów, czy też po prostu z narządem słuchu czyli zmysłem słuchu. Dopiero od około XIX wieku dzięki badaniom nad strukturą fizyczną dźwięku niemieckiego fizyka Hermana von Helmholtza (1821-1894), akustyka zaczęła kształtować się jako dziedzina i dział nauki nowoczesnej.

Obecnie akustyka dzieli na wiele rodzajów i odmian takich jak: akustyka architektoniczna, akustyka fizjologiczna ,akustyka mowy, akustyka muzyczna, akustyka podwodna, elektroakustyka, akustyka przemysłowa, psychoakustyka, akustyka środowiskowa i wiele innych.

Jak widać akustyka to bardzo szerokie pojęcie, które może wydawać się łatwe lecz zagłębiając się w specyfikę, szczegóły i jej naukowe aspekty okazuje się zagadkową, ciekawą lecz niekoniecznie łatwą nauką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl