Ciągle ta cisza i cisza…

Ciągle ta cisza i cisza…

Definicja ciszy mówi , że to stan absolutnego braku dźwięków, które zdolne byłyby wytworzyć odczucia słuchowe. Stwierdzenie i pojęcie ciszy pojawia się w naszym codziennym życiu. Nie raz mówimy o ciszy nocnej, ciszy wyborczej. Czasem wyrażamy też stan nastroju i emocji stwierdzeniami takimi jak cisza na morzu, cisza przed burzą. Minutą ciszy oddajemy uroczyście hołd. Dlatego możemy śmiało potwierdzić , że pojęcie to, nie jest obce w naszej codzienności.

My jako organizacja zajmująca się ogólnie pojętą ciszą, związaną z wyciszaniem pomieszczeń, izolacją i rozprzestrzenianiem się dźwięków. Specjalizujemy się w tematyce ciszy, paneli wygłuszających, paneli izolujących, paneli wyciszających, absorberów i wiele innych narzędzi, które mają nam pomóc zapanować nad dźwiękiem i stworzyć odpowiednie wyciszenie. Dlatego chcielibyśmy przybliżyć wam zjawisko ciszy. Mówimy o ciszy. Piszemy o ciszy. Cisza ciągle pojawia się i przewija przez nasze wpisy i działania. Podkreślamy jej zbawienny wpływ na człowieka i jego samopoczucie. Zjawisko to jest główną tematyką w naszej pracy. Pragniemy przez codzienne nasze działania pokazać jak ważna jest cisza. Chcemy uświadomić jak zbawienny wpływ cisza ma na ludzki organizm.

Codzienna praca w głośnej przestrzeni, hałas wydobywający się z maszyn produkcyjnych, szum i trzaskanie urządzeń biurowych, ciągłe rozmowy telefoniczne kolegów. Nieprawidłowo przygotowane przestrzenie produkcyjne, biurowe są częstym zjawiskiem. Najczęściej spowodowane jest to brakiem świadomości wpływu tych dźwięków na pracownika- człowieka. W tych nieprawidłowych warunkach ciężko się skupić, realizować swoje zadania. Po prostu spada efektywność wykonywania obowiązków oraz powierzonych zadań. Po tak wyczerpującym dniu cisza wpływa kojąco, zdrowotnie na nasze ciało, relaksuje nas po całym ciężkim, głośnym i hałaśliwym dniu pracy.

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia , 340 milionów Europejczyków co rok traci milion lat zdrowia swojego życia a wszystko za sprawą hałasu. Wyniki badań wykazały również , że jedną z przyczyn zgonów jest właśnie hałas, który zaburza prace serca aż u 3 tysięcy ludzi rocznie. Wszystko to dzieje się za sprawą mechanizmu wytwarzania hormonu stresu. Określa się, że aż 20% naszego zdrowia to otaczające nas środowisko i jego warunki fizyczne. Praca w tak zwanym „cichym biurze”, przy hałasie na poziomie 50-55 DB , aż 40% pracowników ma problem ze skupieniem się. W organizmie występują zaburzenia ciśnienia krwi oraz problem ze snem. Praca przy hałasie na poziomie 65 DB powoduje wzrost ryzyka zawału serca. Poza tym cisza nie tylko wpływa zdrowotnie na ludzi, zwierzęta również nie lubią nadmiernego hałasu, najzwyczajniej w świecie wręcz się go boją, uciekają. Każdy posiadacz pupila wie, że co roku podczas sylwestra trzeba zabezpieczyć jego przestrzeń.

Zastanówmy się jednak, czy ciągła, nieustająca cisza jest zdrowa? Czy bez hałasu moglibyśmy być tymi osobami, którymi jesteśmy? Niekoniecznie.

Bo cisza to też dźwięk, jest podłożem, podstawą dźwięku. Dźwięk w życiu również jest potrzebny bo czasem ta nadmierna cisza jest gorsza dla nas od ogólnie pojętego hałasu.

Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić w następnym wpisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl