Czym wyróżnia się dobry projekt akustyczny?

Czym wyróżnia się dobry projekt akustyczny?

Zobaczmy, dlaczego warto zdecydować się na indywidualny projekt akustyczny i jakie cechy powinien mieć.

Projektowanie akustyki wnętrza od podstaw

Każdy obiekt budowlany powinien spełniać podstawowe wymagania w zakresie ochrony przed hałasem i drganiami. Dzięki temu osoby w nim przebywające nie są narażone na nadmierny hałas, mogą w spokoju pracować i odpoczywać. W zależności od przeznaczenia obiektu ustala się inne normy i wymagania dla akustyki i ochrony dźwiękowej. Do innych efektów dąży się w sali koncertowej, innych w szkole, a jeszcze innych w pracy i domu.

Dlatego tak ważny jest indywidualny projekt akustyczny, który opracowuje się pod kątem danych pomieszczeń. Jego tworzenie przebiega w 3 etapach:

  1. Pomiar akustyczny – określenie poziomu hałasu i porównanie z ustalonymi normami;
  2. Projekt – adaptacja akustyczna, dopasowanie materiałów dźwiękochłonnych i rozwiązań technicznych wpływających na komfort akustyczny i zmniejszenie hałasu;
  3. Realizacja projektu – przygotowanie wnętrza i zamontowanie materiałów akustycznych zgodnie z planem.

Źródła hałasu

Praca projektanta akustycznego zaczyna się od oceny danego pomieszczenia i zaproponowania rozwiązań chroniących przed nadmiernym hałasem i poprawiających akustykę. Istotne są takie kryteria jak czas pogłosu, chłonność akustyczna, odległość rozproszenia, poziom hałasu.

W dobrze przygotowanym projekcie bierze się pod uwagę wszystkie możliwe źródła hałasu, czyli:

  • dźwięki przenikające do pomieszczeń spoza budynku;
  • dźwięki pochodzące z instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku;
  • dźwięki wytwarzane przez ludzi przebywających w pomieszczeniu;
  • pogłosy powstające w wyniku odbić fal dźwiękowych od przegród ograniczających dane pomieszczenie.


Dopasowanie indywidualnych rozwiązań

Głównym celem projektu akustycznego jest przystosowanie pomieszczenia do potrzeb ludzi w nich przebywających, np. pracowników, mieszkańców, słuchaczy koncertów itp. Ale równie istotne są nie tylko wrażenia dźwiękowe, ale również wizualne. Dlatego projekt akustyczny powinien uwzględniać styl danego pomieszczenia a zastosowane rozwiązania powinny być użyteczne i atrakcyjne dla osób przebywających we wnętrzach.

W projekcie akustycznym ważną rolę pełni dobór rozwiązań technologicznych i elementów akustycznych do poszczególnych elementów pomieszczenia, w tym sufitów, ścian, mebli, sprzętów, urządzeń i dekoracji. Zawsze niezbędne jest indywidualne podejście specjalisty zajmującego się akustyką wnętrza, który ustala, czy nadrzędnym celem jest ograniczenie hałasu, czy zapewnienie dobrej zrozumiałości mowy lub muzyki. A może to i to.

Projektanci akustyczni korzystają zarówno z materiałów tworzonych na indywidualne zamówienie, jak i gotowych rozwiązań, dopasowując je do danego projektu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów akustycznych (panele, maty, budki akustyczne kurtyny itp.), które przed wyborem powinno się ocenić pod kątem wymagań, jakości i wyglądu. W zależności od potrzeb można wybrać zarówno produkty do montażu na ścianach lub sufitach na stałe, jak i zastosować rozwiązania mobilne, czyli np. meble, panele lub kurtyny wolnostojące.

Montaż

Montaż jest ważnym etapem, ponieważ od jego jakości zależy, czy zostanie osiągnięty cel projektanta akustycznego. Pamiętajmy, że w projekcie zakłada się nie tylko dobre warunki akustyczne, ale również ogólną atrakcyjność wizualną wnętrza. Bardzo ważna jest staranność przymocowania wszystkich materiałów dźwiękoszczelnych i wykończenie. Nie można pominąć wybrania odpowiednich akcesoriów i materiałów wykończeniowych, typy kleje, listwy, pianki czy maty.

Kompleksowość

Powyżej przedstawiliśmy, że projektowanie akustyki jest procesem, w którym każdy etap jest tak samo ważny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, gdy za pomiar, projekt i montaż odpowiada jeden zespół, który zna potrzeby klienta i założenia projektu. Dzięki temu projekt zrealizowany jest szybciej, oszczędniej i na wysokim poziomie.

W Sound of Silence oferujemy kompleksowe usługi. Zajmujemy się pomiarami, projektowaniem akustyki, sprzedażą produktów gotowych i spersonalizowanych, a także realizacją projektów i montażem. Klient nie musi szukać wykonawców poszczególnych zadań i produktów na własną rękę, gdyż wszystko jest dostępne w jednym miejscu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl