Dziewięć kroków do pracy bez męczących hałasów!

Dziewięć kroków do pracy bez męczących hałasów!

Hałas, szum komunikacyjny czyli dźwiękowe rozpraszacze to jedna z najczęstszych skarg zgłaszanych przez pracowników pracujących w biurach - szczególnie w koncepcjach otwartych biur oraz wykonanych w złej technologii, w których pracownicy są umieszczeni razem na dużej przestrzeni.  Jeśli kiedykolwiek pracowałeś w podobnym środowisku, wiesz, jak rozpraszająca może być ciągła aktywność dźwiękowa w miejscu pracy.

Niestety, ale hałaśliwe miejsce pracy może być czymś więcej niż tylko irytacją czy rozpraszaczem. To fakt potwierdzony przez badania wykonane w 2014 roku przez Corporate Sustianbility Report, że duży hałas w biurze może poważnie obniżyć wydajność i zwiększyć stres, nie mówiąc już o niższym zadowoleniu z pracy i morale pracowników.

Aż 49% pracowników twierdzi, że nie jest w stanie łatwo się skoncentrować, podczas gdy przeciętna osoba traci 86 minut dziennie z powodu rozproszenia.

Z kolei badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney w 2013 r. Wykazało, że brak prywatności dźwięku był największą frustracją oraz problemem dla badanych pracowników.

Poniżej badanie przedstawiające poziom frustracji na poszczególne problemy w miejscu pracy.

 

Oto sposoby jak zamienić hałaśliwe biuro w komfort ciszy.

 

  1. Dedykowana cicha przestrzeń

Czasami ucieczka do cichego miejsca w obszarze roboczym to najlepsze rozwiązanie. Podczas gdy puste sale konferencyjne stanowią świetne prowizoryczne sanktuaria pracy, niektóre firmy wprowadzają dedykowane ciche przestrzenie do swojego biura.

Budka akustyczna Bejot TreeHouse

Wieloosobowa budka akustyczna firmy Bejot

 

  1. Podłogi dywanowe i winylowe

Twarde powierzchnie podłogowe, takie jak płytki ceramiczne, PCV, mogą siać spustoszenie w środowisku pracy z powodu ogromnej ilości wytwarzanego przez nie hałasu. Podczas gdy wykładzina dywanowa jest idealnym rozwiązaniem podłogowym do redukcji hałasu, podłogi winylowe są wszechstronną alternatywą dzięki ich łatwości konserwacji i różnorodności opcji projektowych. Podłogi winylowe same w sobie mają właściwości pochłaniania dźwięku, jednak dodanie odpowiednio zaprojektowanej ilości podkładu gumowego zapewnia dodatkowy wzrost parametrów akustycznych.

Obie opcje podłóg, zarówno dywanowe jak i winylowe są łatwe do przytwierdzenia, a przede wszystkim są skuteczne w minimalizowaniu hałasu.

 

  1. Nowoczesne technologie

 Jeśli przeprojektowanie biura nie jest osiągalną opcją lub nie jesteś właścicielem obiektu, być może najłatwiejszym sposobem zmniejszenia hałasu w otwartej przestrzeni biurowej jest zakup wysokiej jakości słuchawek redukujących hałas. Niektóre marki zapewniają wysoką jakość użytkowania,  oferują nawet do 100% redukcji szumów za pomocą mikrofonów i specjalnego przetwarzania, aby stworzyć przeciwną falę dźwiękową niż ta skierowana do błony bębenkowej.

Sennheiser MB 660 UC

Słuchawki SENNHEISER MB 660 UC

źródło: voip24sklep.pl

 

  1. Ogień ogniem

Sprawdzona strategia redukcji hałasu w przestrzeni biurowej polega na zwalczaniu hałasu za pomocą hałasu. Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale udowodniono, że hałas otoczenia (biały szum) odtwarzany w tle na stałym poziomie pomaga maskować niepożądane dźwięki. Niektóre sprawdzone formy hałasu w tle obejmują opady deszczu i fale rozbijające się na plaży. Jeżeli boisz się zastosować taką formę w biurze to może chociaż zaryzykujesz w kuchni?

 

  1. Rośliny zielone

Dobrze umiejscowione rośliny skuteczne działają na zmniejszenie poziomu hałasu w otwartym biurze. Im większy gabaryt rośliny, tym większy wpływ, nie wspominając o oczywistych korzyściach estetycznych i ogólnym wpływie na jakość powietrza. To nie tylko idealne rozwiązanie problemu redukcji dźwięku, to także ekologiczne ozdobienie powierzchni, właśnie dlatego żywe ściany zyskują na popularności w projektach komercyjnych.

Chrobotek reniferowy

 

  1. Panele akustyczne- absorbujące

Panele ścienne pochłaniające dźwięk są niezwykle skuteczne w walce z hałasem w miejscu pracy. Choć nie wszyscy uważają, że panele ścienne są estetyczne pewnie nie wiedzą, jak duża różnorodność panuje wśród tej grupy produktowej. Na szczęście mamy już dziś dostępne nowoczesne opcje projektowania i indywidulane potrzeby klienta. By cisza wyglądała pięknie.

 

  1. Izolacja

Jest to czasochłonny i kosztowny zabieg, ale instalacja izolacji akustycznej stanowi skuteczną opcję redukcji hałasu w przestrzeni biurowej. Ta strategia ograniczenia hałasu ma sens w przypadku budowy, renowacji biura lub dopasowania najemcy.

 

  1. Ścianki działowe na dużych przestrzeniach

Wypróbowane rozwiązania takie jak ścianki działowe i kabiny dźwiękochłonne niezależnie od wielkości pomieszczenia, pomogły już wielu firmom oddzielić pracowników i zmniejszyć ogólny hałas w biurze. Nawet niskopoziomowe ścianki działowe, które nikogo nie zamykają, okazały się skuteczne. I chociaż może się wydawać, że w niektórych kabinach brakuje stylu, w ofercie jest wiele estetycznych i modyfikowalnych modeli, aby każdy dobrał dla siebie rozwiązania na których mu najbardziej zależy.

Przenośny panel akustyczny Bejot Roll Wall

 

  1. Meble przyjazne ciszy i ustawienie sprzętu

Tapicerowane elementy wystroju takie jak kanapy, ścianki działowe, szafki, krzesła również mają wpływ na akustykę w otwartej przestrzeni biurowej. Szczególnie kanapy z wysokim oparciem lub zamknięte kabiny akustyczne, które zasadniczo oddzielają osobę od reszty pokoju. Aby zminimalizować ryzyko pogłosu warto niektóre głośniejsze urządzenia biurowe ( np. kopiarka, drukarka, serwer) ustawić w oddzielnym pomieszczeniu z dala od miejsca pracy pracowników.

 

Chociaż rzadko zdarza się całkowicie cicha przestrzeń biurowa i otwarte środowisko biurowe, to coraz częściej można znaleźć balans pomiędzy dobrym wyglądem, a ceną i komfortem akustycznym.  Kluczem jest znalezienie idealnej równowagi między rozwiązaniami redukującymi hałas, które są odpowiednie dla środowiska pracy i na tyle indywidualne by wpasować się w Wasze środowisko.

Biznes zdjęcie utworzone przez luis_molinero - pl.freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl