Polska w decybelach – które miejsce są najgłośniejsze? Czy da się uniknąć hałasu?

Polska w decybelach – które miejsce są najgłośniejsze? Czy da się uniknąć hałasu?

Szum samochodów, przejeżdżające pod oknem autobusy i tramwaje, krzyki dzieci - życie w mieście bywa barwne, biorąc pod uwagę hałas, a przede wszystkim jego natężenie. Grupa Saint-Gobain wraz z Stowarzyszeniem na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” opublikowali raport „Polska w decybelach”. W których miastach i w jakich konkretnych miejscach hałas jest największy?

            Autorzy przeprowadzili swoje badania w siedmiu aglomeracjach – w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach (Śląsk), Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku (Trójmiasto). Brali po uwagę najgłośniejsze miejsca, uwzględniając przy tym: rynki i miejsca spotkań, głośne ulice, centra handlowe, pod względem stref gastronomicznych, osiedla mieszkaniowe, obszary kultury, miejsca odpoczynku jak i miejsca zabaw. W przypadku pierwszego badanego obiektu, najgłośniejsza okazała się Warszawa, a konkretnie lodowisko i jarmark bożonarodzeniowy – to aż 65,4 dB! Jeśli chodzi o ulice, prym wiedzie aleja Adama Mickiewicza, a także tak zwane „Przesiadkowo”, czyli wiata tramwajowa, oba miejsca zlokalizowane w Łodzi – 75,8 decybeli. W tym mieście znajduje się także najgłośniejsza strefa gastronomiczna, w Manufakturze odnotowano 71,3 dB. Natomiast katowickie osiedle Tysiąclecia, usytuowane przy ulicy Piastów 3, znalazło się na pierwszym miejscu w kategorii głośnych lokalizacji mieszkaniowych, z wynikiem 73 dB.  Na Śląsku odbyła się również najgłośniejsza próba zespołu „New Years Day” w studio w Bielsku-Białej, osiągająca 101,4 decybeli! Chociaż miejsce odpoczynku powinno kojarzyć się ze spokojem i ciszą, nie można o tym powiedzieć w przypadku wrocławskiego Afrykanarium czy Dżungli Kongo. To tutaj odnotowano najwyższą skalę decybeli – 61,9. W raporcie znajdziemy również informacje na temat cichych osiedli oraz ikon dźwięku w poszczególnych miastach. Oprócz tego autorzy zwrócili uwagę na popularne miejsca i źródła hałasu. 

            Dźwięki wielkiego miasta towarzyszą nam każdego dnia – w podróży, miejscu pracy czy zamieszkania, a jak się okazuje, nawet podczas prób relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków z pozoru nie jest relaksem. Komfort życia jest bardzo ważny. Chociaż nie jesteśmy czasem w stanie uniknąć hałasu, spróbujmy go ograniczyć, inwestując w produkty z działu akustyki, ochronę słuchu, w pracy czy też w każdym miejscu gdzie możemy sobie na to pozwolić. Pomożemy! Możemy stworzyć miejsce ciszy, spokoju, skupienia inwestując w budkę akustyczną, które będzie naszym kawałkiem miejsca gdzie znajdziemy spokój: Czteroosobowa salka spotkań HIDE Phone Booths, Dwuosobowa budka telefoniczna MUTE. Space M, Jednoosobowa budka telefoniczna Bejot Treehouse, Jednoosobowa budka akustyczna Contrato SilentBooth. Wszystkie te budki spełnią funkcję w każdej przestrzeni i miejscu, ochroni Nas od hałasu i zbędnych rozpraszających dźwięków. Co najważniejsze taki "kawałek ciszy" możemy z łatwością przenieść dzięki mobilności, którą posiada większość naszych budek akustycznych. 

Autorzy raportu przygotowali zbiór rad, z którymi warto się zapoznać, wybierając na przykład lokalizację dotyczącą zamieszkania.  Ze szczegółowymi wynikami raportu można zapoznać się tutaj - https://polskawdecybelach.pl/

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl