Tym razem o dźwięku

Tym razem o dźwięku

Ostatnio pisaliśmy troszkę o ciszy. Padło stwierdzenie , że cisza to też dźwięk. Cisza jest podłożem i podstawą dźwięku. Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć i przybliżyć sobie pojęcie dźwięku oraz jego roli w życiu człowieka.

Dźwięk to wrażenie słuchowe, które spowodowane jest falą akustyczną. Początkiem dźwięku jest ciało, które w wyniku drgania utworzyło fale akustyczną. Fala akustyczna to zaburzenie gęstości oraz ciśnienia, które rozchodzą się w ośrodku, w formie fali podłużnej, gdzie występują drgania cząsteczek ośrodka.

Proste. Dla niektórych. W skrócie, dźwięk to jest wszystko to co słyszmy. Dźwięki słyszalne odbieramy poprzez nasz zmysł nazywany słuchem, a to wszystko za sprawą naszego narządu, którym są uszy. Jednak nie tylko , ponieważ dźwięki to również wibracje, drgania a odbieramy je poprzez czucie , wyczuwamy wszelkie drżenia towarzyszące dźwiękom.

Możemy wymienić parę podstawowych cech dźwięku, takie jak: głośność dźwięku, barwa dźwięku, wysokość dźwięku, czas trwania dźwięku.  Możemy podzielić dźwięki na te przyjemne: odgłosy natury, spokojna muzyka, oraz na te nieprzyjemne takie jak: hałas, głośna muzyka.

Dlaczego dźwięki uznajemy za przyjemne bądź nieprzyjemne? Powodem jest ich częstotliwość, natężenie i zgodność. Konsonanse czyli inaczej akordy brzmiące zgodnie, są zazwyczaj lepiej odbierane od dysonansu. W przypadku konsonansów amplitudy fal mózgowych są niższe a dźwięki odbierane są jako przyjemne. Przeciwieństwem są dysonanse. Dysonanse odbierane są przez nasz mózg jako „wroga”, spowodowane jest to amplitudami fal mózgowych, które generowane w odpowiedzi na dany dźwięk, są mocno zróżnicowane. Wtedy  uaktywniamy mechanizm obronny, który chce odrzucić to co akurat słyszymy.

Dźwięk jest przecudownym zjawiskiem. Odpowiednio wykorzystany potrafi przynieść wiele dobrego. Piękną formą dźwięku jest zapewne muzyka, mająca zdrowotny wpływ na życie jak cisza. Obecnie muzyką możemy się już leczyć, a do tego wykorzystujemy znaną już prawie nam wszystkim muzykoterapię. Współczesna medycyna wykorzystuje muzykę do terapii przy zaburzeniach psychicznych, do leczenia zaburzeń  słuchu, chorobie autystycznej czy też nadpobudliwości (ADHD).

Zatem.. wszystko wskazuje na to , że pomiędzy ciszą i dźwiękiem musi zostać zachowany balans.

Gdy tego balansu brakuje, jesteśmy my soundofsilence.pl, cała armia, która stoi na straży balansu ciszy i dźwięku. Pilnujemy aby dźwięk nie był dysonansem a był przyjemnym odczuciem a cisza nie była zbyt cicha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl