Wpływ akustyki na codzienne życie. Jak zadbać o nasze zdrowie?

Wpływ akustyki na codzienne życie. Jak zadbać o nasze zdrowie?

Nie od dziś jesteśmy zanurzeni w świecie dźwięków, który jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Mimo powszechności hałasu, jego wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie nadal bywa bagatelizowany. Akustyka, dziedzina nauki zajmująca się badaniem dźwięku i jego charakterystyką, dostarcza coraz więcej dowodów na szkodliwość długotrwałej ekspozycji na intensywne dźwięki. Badania te podkreślają negatywne konsekwencje nadmiernego hałasu dla organizmu człowieka.

Dbanie o odpowiednią akustykę w różnych pomieszczeniach jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, samopoczucia i wydajności. Wprowadzając proste rozwiązania akustyczne, możemy znacząco poprawić akustykę naszego otoczenia i cieszyć się lepszym zdrowiem, komfortem i produktywnością.

Jak hałas wpływa na naszą codzienność?
W jaki sposób poprawić akustykę w biurze, placówkach oświatowych czy domowych pomieszczeniach?
Dlaczego ważne jest dbanie o odpowiedni poziom absorpcji dźwięku?


Między innymi na powyższe pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest hałas?                                                  

Hałas to niepożądany lub szkodliwy dźwięk, który zakłóca, rozprasza lub powoduje dyskomfort w otoczeniu. Różni się od normalnego dźwięku tym, że jest niechciany i zazwyczaj postrzegany jako uciążliwy. Może pochodzić z różnych źródeł, takich jak ruch uliczny, maszyny przemysłowe, głośna muzyka, czy nawet głośne rozmowy.

Pomiar hałasu dokonywany jest w decybelach (dB), które są jednostką miarą natężenia dźwięku. Skala decybelowa jest logarytmiczna, co oznacza, że każde zwiększenie o 10 dB oznacza dziesięciokrotny wzrost mocy dźwięku.

Przykładowe wartości poziomu hałasu (dB):

10-15 dB -- Szum lasu

30-40 dB -- Szept

50-65 dB -- Praca w biurze

60-75 dB -- Uruchomiony telewizor

70-90 dB -- Samochód ciężarowy

100-110 dB -- Motocykl bez tłumika

120 dB -- Maksymalny dopuszczalny poziom dźwięku petard/fajerwerków

140 dB -- Wystartowanie myśliwca

160 dB -- Wybuch bomby w odległości do 100m

300-350 dB -- Wybuch wulkanu w Indonezji. Uznawany za najgłośniejszy dźwięk, jaki miał miejsce na Ziemi

 

Poznaj ciekawostki oraz dodatkowe informacje na temat akustyki
oraz samego hałasu w naszym poradnikukliknij i dowiedz się więcej.


Negatywny wpływ hałasu na nasze zdrowie

Nieodpowiednia akustyka (hałas) to znaczący czynnik ryzyka dla wielu aspektów naszego zdrowia. Problemy wynikające z ciągłego narażenia na głośne dźwięki obejmują nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także szeroki zakres innych zaburzeń zdrowotnych. Ten wszechobecny czynnik środowiskowy ma potencjalnie długotrwałe konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Narażanie się na nadmierny hałas może być przyczyną różnorodnych kłopotów ze zdrowiem, w tym:

 • Zaburzenia słuchu 
  Długotrwała ekspozycja na hałas może prowadzić do trwałego uszkodzenia wewnętrznych struktur ucha, co objawia się w postaci szumów usznych czy stopniowej utraty słuchu. #szumy uszne #utrata słuchu

 • Problemy z sercem i układem krążenia 
  Hałas wpływa na stres oksydacyjny i może podnosić poziom kortyzolu, co przyczynia się do rozwoju nadciśnienia i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. #nadciśnienie #choroba niedokrwienna serca

 • Choroby psychiczne: nerwica, depresja
  Chroniczny stres spowodowany hałasem może prowadzić do zaburzeń nastroju, lęków oraz depresji, wpływając na ogólną równowagę psychiczną. #nerwica #depresja

 • Zaburzenia snu: bezsenność, obniżona jakość snu
  Przerwany lub płytki sen jest częstym skutkiem hałasu, co może prowadzić do bezsenności i ogólnego pogorszenia jakości życia. #bezsenność #obniżona jakość snu

 • Zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią
  Hałas utrudnia skupienie i przyswajanie nowych informacji, co wpływa na efektywność uczenia się, pracę i codzienne funkcjonowanie. #produktywność w pracy #zaniki pamięci

 • Bóle głowy i migreny
  Zbyt długie (częste) przebywanie w hałaśliwych środowiskach może wywoływać częste bóle głowy oraz migreny, jako reakcję organizmu na ciągły stres i napięcie. #złe samopoczucie #pogorszone funkcjonowanie

 

Jak zadbać o akustykę wnętrz?

Optymalizacja i zapewnienie odpowiedniej akustyki wnętrz jest jednym najistotniejszych elementów dla stworzenia przyjaznego i funkcjonalnego środowiska. Dobre warunki akustyczne przekładają się na komfort użytkowania, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz ogólną jakość życia w przestrzeniach, w których spędzamy dużo czasu.

Poprawa akustyki w domu 

Dobra akustyka w domu ma priorytetowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia, wpływając na jakość snu, koncentrację i ogólny dobrostan.

 • Materiały pochłaniające dźwięk
  Materiały takie jak pianka akustyczna, wata szklana i filc pochłaniają dźwięki, zmniejszając pogłos i poprawiając jakość dźwięku. Mogą być stosowane w postaci paneli ściennych, sufitowych lub podłogowych.

 • Rozpraszacze dźwięku 
  Rozpraszacze dźwięku, takie jak panele z dyfuzorami lub nieregularne powierzchnie, rozpraszają fale dźwiękowe, zapobiegając tworzeniu się fal stojących i poprawiając ogólne wrażenia słuchowe.

 • Izolacja akustyczna
  Izolacja akustyczna, taka jak podkłady gumowe, maty wygłuszające, pułapki basowe i uszczelki dźwiękoszczelne, pomaga zmniejszyć hałas przenoszony przez ściany, sufity i podłogi. Może to być szczególnie ważne w budynkach wielorodzinnych lub przy pomieszczeniach sąsiadujących z głośnymi miejscami.

Poprawa akustyki w biurze

Podobnie jak w szkołach, hałas w biurach może znacząco wpływać na efektywność pracy pracowników.

 • Kurtyny akustyczne 
  W biurach planu otwartego, gdzie nie ma fizycznych barier między stanowiskami pracy, poziom hałasu może być bardzo wysoki. Rozwiązaniem tego problemu mogą być kurtyny akustyczne lub specjalne panele pochłaniające dźwięk, które pomagają stworzyć bardziej prywatne i ciche miejsca pracy.

 • Kabiny akustyczne
  Kabiny akustyczne to małe, zamknięte przestrzenie przeznaczone do pracy w ciszy i skupieniu. Są idealnym rozwiązaniem dla pracowników, którzy potrzebują odciąć się od hałasu otoczenia. Kabina nie tylko zapewnia nieprzerwane spotkania online, ale również odpoczynek.

 • Tłumienie hałasu w źródle
  Jeśli źródłem hałasu jest jakiś konkretny sprzęt, taki jak drukarka czy klimatyzator, należy rozważyć jego wymianę na model o niższym poziomie hałasu lub zastosowanie tłumików hałasu.

Poprawa akustyki w placówkach oświatowych

W szkołach czy uczelniach hałas jest szczególnie uciążliwy, gdyż może negatywnie wpływać na koncentrację uczniów i nauczycieli. Wprowadzenie prostych rozwiązań akustycznych może przynieść znaczne korzyści: 

 • Panele akustyczne – ścienne oraz sufitowe
  Panele akustyczne z pochłaniających dźwięk materiałów, takich jak drewno czy tkanina, również pomagają zmniejszyć hałas w salach lekcyjnych. Dodatkowo mogą służyć jako element dekoracyjny, dodając pomieszczeniom estetyki.

 • Zasłony dźwiękoszczelne
  Grubsze zasłony akustyczne wykonane z ciężkich materiałów, takich jak welur czy aksamit, mogą skutecznie tłumić hałas z zewnątrz. 

 • Budki akustyczne
  Są to izolowane i wyciszone konstrukcje (pomieszczenia), które zapewniają zminimalizowanie przenikania hałasu zewnętrznego, służące m.in. do nauki jako dodatkowe pomieszczenie lub odpoczynku dla uczniów i nauczycieli.

 


Nowość w ofercie Sound of Silence
Dwuosobowa budka akustyczna Fibo Double Silenzio

Poznaj domowe sposoby na poprawę akustyki w pomieszczeniach.
Poświęciliśmy dla tego tematu osobny artykuł, który dostępny jest pod przyciskiem poniżej.

Kliknij tutaj, aby poznać inne sposoby na poprawę akustyki.

 

Negatywne skutki hałasu na zdrowie oraz naszą codzienność

Hałas w salach lekcyjnych, biurach oraz czy w naszych domach ma znaczący wpływ na zdrowie i efektywność pracy oraz nauki. Nadmierny hałas pogarsza koncentrację, utrudnia przyswajanie informacji i zwiększa poziom stresu, prowadząc do szybkiego zmęczenia, bólów głowy i problemów ze słuchem.

Zoptymalizowanie akustyki w przestrzeniach edukacyjnych, biurowych i domowych przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu hałasu, co z kolei poprawia klarowność przekazu i ułatwia efektywną komunikację. Dzięki temu, zarówno uczniowie, pracownicy, jak i domownicy mogą cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem.

Inwestycje w odpowiednie rozwiązania akustyczne są fundamentem nie tylko w placówkach edukacyjnych, ale także w przestrzeniach biurowych i mieszkaniowych. Poprawa warunków akustycznych podnosi komfort psychiczny i fizyczny, zmniejszając poziom stresu i zapewniając zdrowsze środowisko sprzyjające pracy, nauce i odpoczynkowi.

Placówki i firmy inwestujące w rozwiązania akustyczne wykazują troskę o dobrostan i zdrowie swoich pracowników, uczniów oraz domowników, co przekłada się na lepsze wyniki i ogólną jakość życia.

 

Podsumowanie

Akustyka i jej czynniki wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie czy produktywność. Długotrwała ekspozycja na głośne dźwięki może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak problemy ze snem, stres czy trudności z koncentracją. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią akustykę w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, takich jak domy, miejsca pracy i szkoły.

Oferujemy różnorodne rozwiązania, które pomagają poprawić warunki akustyczne - od materiałów pochłaniających dźwięk, poprzez panele akustyczne, aż do zasłon dźwiękoszczelnych. Nasze produkty są zaprojektowane tak, aby redukować hałas, co przekłada się na lepszy sen, mniejszy stres i wyższą produktywność.

Oprócz mebli akustycznych oferujemy również usługi takie jak montaż, projektowanie akustyczne i pomiary akustyczne, które umożliwiają dostosowanie naszych rozwiązań do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

 

Popraw akustykę wnętrza już dziś i zadbaj o zdrowie.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną ofertę.

Zapewniamy, że nasze rozwiązania poprawią akustykę w każdym pomieszczeniu.
 
  
 
 
 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl