Zastosowania zasłon dźwiękochłonnych

Zastosowania zasłon dźwiękochłonnych

Kurtyny dźwiękochłonne

Izolacja akustyczna to bardzo ważny temat w nowoczesnych biurach. Pomieszczenia ze złą akustyką dają nieprzyjemne odczucia i robią wrażenie zimnych. Jeżeli kilka osób rozmawia w nich jednocześnie, poziom hałasu wzrasta, a porozumienie jest utrudnione. Nie ma większego znaczenia czy chodzi o akustyczne oddzielenie różnych obszarów, czy utworzenie pomieszczenia konferencyjnego. Zasłony akustyczne efektywnie łączą w sobie skuteczność wytłumiania dźwięków i elastyczność.

Kurtyny poza użytkiem domowym, znajdują swoje zastosowanie w salach koncertowych, teatrach czy domach operowych, głównie ze względu na ciągłe wymagania z powodu obciążeń technicznych. Obecnie sale koncertowe są wykorzystywane równie często do koncertów muzyki klasycznej, jak i koncertów popowych. Tak samo sceny wielkich domów operowych wykorzystywane są do produkcji musicali. Każde z tych pomieszczeń potrzebuje korekcję akustyczną, poprzez zabiegi elektroakustyczne lub wprowadzenie materiałów absorbujących dźwięki.

Realizacja akustyczna Sound of Silence panel podwieszany nietoperz

Jak skutecznie zastosować zasłony akustyczne?

Zasłony zazwyczaj wykorzystuje się w celu pochłonięcia dźwięku, a co ciekawe możemy je równie skutecznie zastosować w pomieszczeniu z oknami, jak i bez nich. Zasłony dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie nie potrzebujemy dużej wartości współczynnika pochłaniania albo kiedy nie chcemy stracić zbyt dużo górnego pasma częstotliwości.

Jakie parametry mają wpływ na jakość zasłon akustycznych?

Pierwszym jest masa zasłon. Gęstość materiału ma ogromny wpływ na współczynnik pochłaniania. Im zasłona jest cięższa, tym jej pochłanianie niechcianych dźwięków rośnie. W zakresie 300 Hz – 2 kHz. Kolejno udrapowanie. Im bardziej powierzchnia zasłony jest udrapowana, tym skuteczność pochłaniania zasłony jest większa. W zależności od szerokości udrapowania współczynnik pochłaniania będzie rósł, czyli jeśli zasłonę o szerokości 2 m ułożymy do 1,5 m, to współczynnik dla 1000 Hz, będzie wynosił 0,5, a jeśli tę samą zasłonę ułożymy do 1 m to współczynnik wyniesie ok. 0,8. Ostatnim istotnym czynnikiem jest odległość od ściany. Odsuwanie zasłon tworzy pewnego rodzaju pustkę powietrzną. Zasłona jak każdy podobny materiał dźwiękochłonny powinna być umieszczona w odległości ¼ długości fali pochłanianej od ściany. Dzięki odpowiedniej odległości możemy daną zasłonę powiesić tak, aby skutecznie wytłumić niechciane dźwięki, nie ingerując w przestrzeń.

Inne zalety zasłon akustycznych

Realizacja akustyczna Sound of Silence panel podwieszany nietoperz

Zasłony akustyczne idealnie nadają do wyciszania pomieszczeń i znacząco podnoszą jakość dźwięku. Dzięki swoim właściwościom mogą zmniejszyć dźwięki, przenikające przez szyby o 12 Db. Większość zasłon jest uszyta z materiałów, które nie przepuszczają światła, więc z łatwością można je dostosować do swojego rytmu dnia i zmieniać intensywność światła lub całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Wyciszanie pomieszczeń pozytywnie wpływa na jakość snu i pozwala się lepiej zregenerować. Zasłony akustyczne dzięki swojej grubości mają też duży wpływ na aspekt termiczny, dzięki temu nie dochodzi do strat ciepła przez okno w czasie zimy, ani do nadmiernego nagrzewania latem, co daje idealną temperaturę przez cały rok, oszczędność energii i niższe rachunki za ogrzewanie. Zasłony dzięki swojemu urokowi sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne, a bogactwo tkanin i wzorów do wyboru spełni każde oczekiwania designerskie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl