Słownik Ciszy

A

 

Absorber akustyczny - jeden z  podstawowych asortymentów z działu akustyki, pozwalający na pochłanianie dźwięków co wpływa na poprawę akustyki pomieszczenia. Zwalcza wady akustyczne pomieszczeń, pozwala  na ograniczenie pogłosu. Wykonane ze specjalistycznych materiałów o właściwościach pochłaniających.

Akustyka jest to dział nauki zajmujący się badaniem fal dźwiękowych, powstawaniem tych fal oraz sposobem rozprzestrzeniania się ich w różnych ośrodkach, a także bada oddziaływanie fal dźwiękowych na człowieka i otaczające go środowisko.

Akustyka architektoniczna – kontrola hałasu budowanej przestrzeni, ułatwiającej dobre funkcje komunikacyjne i jej wpływ na przebywających w danej przestrzeni. Materiały budowlane konstrukcji mają wpływ na tworzoną przestrzeń i akustykę całego budynku.

Analiza akustyczna – działania mające na celu określić, jak pogłos i odbicia wpływają na dźwięk w danym pomieszczeniu (przestrzeni). Określa wpływ na budynek materiały i strukturę tworzonej przestrzeni. Analiza będzie pozwala ocenić ilość materiałów akustycznych pochłanianiających potrzebnych do kontroli hałas.

 

 

B

 

Basotect – jest to wysoko gatunkowy materiał, który stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu. Cechuje go wysoka zdolność dźwiękochłonna jest również dobrym izolatorem termicznym. 

Budka akustyczna – jest to specjalne pomieszczenie o równych wielkościach cechujące się wysokim wyciszeniem, mobilnością, odpowiednią akustyką. Wykorzystywane najczęściej do biur typu open space, w celu uzyskania cichego miejsca na przeprowadzenie rozmów czy też prac wymagających spokoju i dużego skupienia.


C

Czas pogłosu -  to miara, która opisuje, jak długo dźwięk utrzymuje się w pomieszczeniu po zakończeniu emisji przez źródło dźwięku. Konkretnie, jest to okres, w którym poziom ciśnienia akustycznego maleje o 60 decybeli od momentu, gdy już początkowo obniżył się o 5 decybeli. Innymi słowy, mierzy się czas, jaki upływa od momentu, gdy dźwięk zaczyna zanikać, aż do momentu, gdy staje się praktycznie niesłyszalny, co jest określane jako spadek o 60 decybeli

Częstotliwość - to parametr dźwięku określający, jak szybko drgają cząsteczki ośrodka, przez który dźwięk się rozchodzi, mierzony w drganiach na sekundę. Jest to element, który wpływa na percepcję wysokości tonu dźwięku-im wyższa częstotliwość, tym dźwięk wydaje się być wyższy.D

 

Decybel – logarytmiczna jednostka stosowana do pomiaru poziomu natężenia dźwięku, oznaczana symbolem dB, równa 1/10 bela.

Decybelomierz  - jest to urządzenie służące do pomiaru natężenia dźwięku, stosowany przy pomiarach akustycznych.

Dźwięk - to wrażenie słuchowe, które spowodowane jest falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym takim jak ciało stałe, ciecz, gaz.

Dyfuzory akustyczne - to ustroje rozpraszające dźwięki, które zostały stworzone aby jak najbardziej zoptymalizować rozpraszanie dźwięku, zniwelowania pogłosu. Pomaga przy tworzeniu klarownego i naturalnego dźwięku. Powierzchnię dyfuzora można zaprojektować i zaadaptować do danego charakteru i stylu wnętrza.

 

E

Echo - 
to zjawisko akustyczne, które występuje, gdy fala dźwiękowa napotyka na przeszkodę, od której się odbija i wraca do osoby słuchającej. W rezultacie, dźwięk ten jest odbierany jako powtórzenie oryginalnego sygnału, pojawiające się po krótkim opóźnieniu.

F

 

Fala dźwiękowa -  to podłużna fala mechaniczna, słyszalna przez ludzkie ucho. Wywoływana przez np. aparat mowy, maszyny, zwierzęta , rozchodząca się w różnych mediach. Tymi mediami mogą być ciała stałe, płynne i gazowe.

Filc -  to wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie tkanin, zwłaszcza wełnianych. Występują dwa rodzaje filców: bite oraz tkane. Filc to uniwersalna i idealna tkanina do Twoich pomysłów dekoracyjnych i DIY oraz materiał często wykorzystywany w akustyce. Użycie filcu w produktach akustycznych jest bezpieczniejsze niż w przypadku innych materiałów, ponieważ nie jest on łatwopalny. Filc jest materiałem, który przepuszcza powietrze, idealnie sprawdzi się w salach wystawowych, kinowych, a także biurach typu open space.

 

H

 

Hertz – jest to jednostka miary częstotliwości, symbol to Hz. Miara częstotliwości występowania zdarzeń powtarzalnych w danej jednostce czasu. Jeden herc to jeden cykl na sekundę.

 

I

 

Infradźwięki – są to dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości, poniżej 16 Hz. Mają negatywny wpływ na człowieka i inne organizmy żywe. Źródłami infradźwięków są między innymi: samoloty, duże samochody, maszyny przemysłowe , narzędzia takie jak młoty pneumatyczne.

Izolacyjność akustyczna – jest to zdolność konstrukcji budowalnej i jej elementów do niwelowania oraz zapobiegania przenikania dźwięków przez ściany, stropy z sąsiadujących pomieszczeń.


K

Kabina akustyczna - to zaprojektowana, izolowana przestrzeń służąca do ograniczenia przenikania dźwięków z zewnątrz i wewnątrz, często wykorzystywana w celu zapewnienia cichego środowiska do nagrań, testów słuchowych lub pracy wymagającej skupienia i ciszy.

 

N


Natężenie -
jest to ilość energii przenoszonej przez falę dźwiękową, określająca głośność dźwięku.

 

P

 

Panel akustyczny – specjalistyczny produkt z działu akustyki, wykonany w odpowiedniej technologii, głównym zadaniem panelu jest utworzenie przeszkody dla źródła dźwięku, oprócz posiadania właściwości dźwiękochłonnych, jest świetnym materiałem do zmiany czy też poprawy designu biura bądź pomieszczenia w domu.

Pianka akustyczna – są to specjalne maty wykonane ze specjalistycznego tworzywa, przeznaczona do wygłuszania wszelkiego rodzaju lokali jak mieszkania, biura, hale produkcyjne, studia nagrań.

Pogłos – jest to zjawisko akustyczne, które polega na wydłużaniu się trwania dźwięku, wywoływane jest przez odbijanie się fal dźwiękowych w zamkniętym pomieszczeniu.

Poliuretan – jest to najczęściej wykorzystywane tworzywo sztuczne w przemyśle, budownictwie, produkcji obuwia, branży odzieżowej i innych. Pianka poliuretanowa jest świetnym izolatorem, cechuje ją wysoka szczelność, lekkość i odporność na wilgoć.

Psychoakustyka – inaczej nazywana akustyką psychologiczną. Jest to dziedzina nauki wiążąca akustykę i psychologię. Zajmuje się badaniami nad reakcją i wpływem fal dźwiękowych na słuchacza do którego fala ta dociera.

 

U

 

Ultradźwięki – są to dźwięki o wysokiej częstotliwości , powyżej 20 000Hz, są niesłyszalne dla ucha człowieka, stosowane są w różnych gałęziach przemysłu takim jak medycyna np. w ultrasonografach.


W

Wełna mineralna - materiał izolacyjny ze względu na swoje użyteczne właściwości, o szerokim zastosowaniu. Izolacja z wełny mineralnej jest ognioodporna dlatego sprawdzi się tam gdzie stawiane są  wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wełna mineralna dzięki swojej strukturze i składzie materiału, jest świetnym izolatorem przed hałasem oraz absorberem dźwięków. Na bazie wełny mineralnej są wykonywane specjalne akustyczne panele sufitowe, ścienne oraz podłogowe.  

Współczynnik pochłaniania dźwięku to liczba określająca zdolność materiału do pochłaniania energii pola akustycznego. Współczynnik ten to wielkość bezwymiarowa, oznaczana grecką literą alfa. Zdolność do pochłaniania energii pola akustycznego przez dany obiekt zależy od geometrii fali, jej czestotliwości i kąta padania na obiekt. W akustyce pomieszczeń wykorzystuje się najczęściej tzw. pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku. Określa on stopień pochłaniania przez dany obiekt rozproszonej energii akustycznej, a tym samym jego zdolność do zmniejszania czasu pogłosu w pomieszczeniu. Dla tego współczynnika używa się także wartości uśrednionych oraz przynależności do tzw. klas pochłaniania (A-E w ramach normy EN ISO 11654). Pomiaru pogłosowego współczynnika pochłaniania dokonuje się w komorach pogłosowych. Ze względu na przyjętą metodę pomiarową pogłosowy współczynik pochłaniania może przyjmować wartości nieco większe od 1.

 

Z

 

Zasłony akustyczne – zasłony wykonane z odpowiednio dobranej tkaniny, która spełnia funkcje absorbujące, izolujące i niwelujące dźwięki. Jest również produktem, które oprócz spełniania funkcji izolacyjnych ma spełniać funkcję dekoracyjną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl