Jak cisza może przyciągnąć klientów? Poznaj możliwości dofinansowania dla firm

Jak cisza może przyciągnąć klientów? Poznaj możliwości dofinansowania dla firm

Otaczająca nas przestrzeń ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zachowanie i podejmowane decyzje. Wpływ odpowiedniej atmosfery akustycznej na zachowania konsumenckie jest coraz częściej zauważany przez przedsiębiorców. Obserwacje rynkowe wskazują, że sklepy, które inwestują w jakość akustyczną swoich przestrzeni, mogą zauważyć poprawę w zadowoleniu klientów oraz wzrost sprzedaży, co świadczy o pozytywnym wpływie komfortu dźwiękowego na decyzje zakupowe. 
 
W tym artykule przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób odpowiednia akustyka może pomóc Twojej firmie przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć sprzedaż.  
Omówimy również, kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu z KPO na poprawę akustyki swojego miejsca pracy. 
 

Klucz do sukcesu w dynamicznym świecie biznesu 

Cisza jest cennym zasobem, szczególnie w dzisiejszym zabieganym świecie. Może pomóc nam się zrelaksować, skoncentrować i lepiej wykonywać nasze zadania. Coraz więcej firm zaczyna zdawać sobie sprawę z doskonałych zalet cichego otoczenia i podejmuje kroki w celu poprawy akustyki swoich przestrzeni. 

Nie tylko w biurach czy gabinetach, ale i w branży hotelarskiej oraz gastronomicznej (HoReCa) tworzenie cichych i komfortowych przestrzeni jest istotne do zapewnienia pozytywnych doświadczeń klientów. Osoby, które czują się zrelaksowane mają większe prawdopodobieństwo pozostania na dłużej i wydania większej ilości pieniędzy. 


Odpowiednia akustyka w przyciągnięciu nowych klientów 

Dobrze zaprojektowana akustyka pomieszczeń może odgrywać znaczącą rolę w przyciąganiu i zatrzymywaniu nowych klientów. Poniżej przedstawiamy kilka czynników: 

  1. Zwiększenie poczucia komfortu

Kiedy klienci wchodzą do Twojej firmy, chcą czuć się komfortowo. Ciche i komfortowe otoczenie może sprawić, że poczują się bardziej zrelaksowani i mniej zestresowani. Dzięki temu będą bardziej skłonni do pozostania na dłużej i pozostawieniu większej ilości pieniędzy. 

  1. Lepsza komunikacja

W głośnym otoczeniu trudno jest klientom i pracownikom wyraźnie się komunikować. Może to prowadzić do nieporozumień, frustracji i niezadowolenia. Dobrze zaprojektowana akustyka może pomóc poprawić komunikację, ułatwiając klientom zozumienie siebie nawzajem. 

  1. Poprawienie koncentracji

Hałas może być bardzo rozpraszający. Może utrudniać klientom koncentrację na rozmowach, pracy lub relaksowaniu się. Zadbanie o odpowiednią akustykę może pomóc zmniejszyć poziom hałasu i poprawić koncentrację zarówno klientów jak i pracowników. 

  1. Wywołanie pozytywnych emocji

Cisza może wywoływać pozytywne emocje, takie jak relaks, spokój i przyjemność. Kiedy klienci wchodzą do Twojej firmy i doświadczają cichej i komfortowej atmosfery, będą bardziej skłonni do powrotu. 


Dowiedz się więcej na temat wpływu akustyki oraz tego jak zadbać na nasze zdrowie.
Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej.


Cel inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy 

Projekt ten ma na celu wspieranie firm w przystosowaniu się do zmieniających się warunków rynkowych poprzez finansowanie inicjatyw, które przyczynią się do ich rozwoju i umocnienia stabilności. Działania te mają na celu rozszerzenie lub dywersyfikację ich dotychczasowych operacji, co zwiększy ich zdolność do radzenia sobie w przyszłych kryzysach. 

W ramach tego wsparcia, przedsiębiorcy wybranych branż będą mogli wprowadzić nowe produkty lub usługi, które do tej pory nie były częścią ich oferty, takie jak na przykład usługi kulturalne oferowane przez hotele czy zakup kabiny akustycznej. Dodatkowo, mogą oni poszerzyć swoją działalność o inne obszary swojego sektora, co pozwoli na generowanie dodatkowych przychodów. 


Kto może otrzymać wsparcie? 

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) działające w branży HoReCa (hotele, restauracje, catering), turystyki oraz kultury mogą otrzymać wsparcie w ramach tego programu. Należą do nich również firmy, które odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30% w ujęciu rok do roku w latach 2020-2021. O wsparcie mogą ubiegać się również podmioty z określonymi kodami PKD. 
 

Wnioski należy składać od 6 maja do 5 czerwca 2024 roku. 


Na co możesz przeznaczyć środki? 

Uzyskane wsparcie możesz przeznaczyć na następujące działania: 

  1. Działania inwestycyjne (min. 70% nakładów)
  • Zakup nowych maszyn i urządzeń  
  • Remonty i modernizacje obiektów 
  • Zielona transformacja (zachęcanie do recyklingu, korzystanie z odnawialnych źródeł energii) 
  • Rozwój rozwiązań IT i narzędzi cyfrowych 
  1. Szkolenia (maks. 30% nakładów)
  • Szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje pracowników 
  • Warsztaty i seminaria poświęcone nowym technologiom i rozwiązaniom 
  • Doradztwo i mentoring w zakresie poprawy efektywności i jakości świadczonych usług 
  1. Nowe rozwiązania i technologie (maks. 30% nakładów)
  • Wdrażanie nowych technologii produkcyjnych i usługowych 
  • Opracowywanie i testowanie nowych produktów i koncepcji 
  • Analiza potrzeb klientów i badanie rynku 

 

Możliwości zakupu mebli i usług akustycznych w ramach wsparcia 


     Wyposażenie w meble akustyczne
 

  • Budki akustyczne mogą być użyteczne w otwartych przestrzeniach hotelowych i restauracyjnych, zapewniając gościom prywatność i spokój, co jest szczególnie cenione w przestrzeniach publicznych. 
  • Meble akustyczne, takie jak biurka i sofy, mogą znacząco poprawić komfort akustyczny, redukując poziom hałasu w tętniących życiem lokalach. 

    Inwestycje w panele akustyczne
  • Panele akustyczne mogą być istotne w miejscach, gdzie echo i rewerberacja negatywnie wpływają na doświadczenia klientów, takich jak duże sale bankietowe czy lobby hotelowe. 
     
    Projektowanie akustyczne i projektowanie wnętrz 
  • Pomiar akustyczny, który jest integralną częścią projektowania wnętrz, może być wspierany, jeżeli wiąże się z modernizacją infrastruktury.  
    To obejmuje projektowanie przestrzeni w taki sposób, aby optymalizować warunki dźwiękowe, co jest szczególnie ważne w przestrzeniach wielofunkcyjnych. 

 

Czego nie możesz sfinansować? 

W ramach tego programu nie możesz sfinansować m.in poniższych kosztów: 

  • Koszty poniesione poza okresem kwalifikowalności 
  • Koszty nieudokumentowane lub nienależycie udokumentowane 
  • Podatek VAT 
  • Zakup gruntów i nieruchomości 
  • Wynagrodzenia pracowników i pochodne 
  • Koszty administracyjne i bieżącej działalności operacyjnej 
  • Zakup używanych środków trwałych 
     

Poznaj więcej informacji na temat programu 

Szczegółowe zasady uczestnictwa oraz kompletny proces aplikacyjny można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Poznaj więcej informacji na temat programu  ---> Kliknij tutaj

Przedsiębiorcy mający pytania lub potrzebujący konsultacji mogą kontaktować się z lokalnymi operatorami, wyznaczonymi przez PARP, którzy obsługują poszczególne regiony Polski: 

  • Region 1
    Województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie: Polska Fundacja Przedsiębiorczości, kontakt: 91 312 92 31, email:
    horeca@pfp.com 
  • Region 2
    Województwa mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie: Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A., kontakt: 517 420 746, 786 840 500, email:
    horeca@tise.pl 
  • Region 3
    Województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., kontakt: 33 847 54 78, email:
    horeca.info@marr.pl 
  • Region 4
    Województwa łódzkie, opolskie i śląskie): Infolinia PARP, kontakt: 801 332 202, 22 574 07 07, email:
    info@parp.gov.pl 
  • Region 5
    Województwa dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie: Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, kontakt: 727 777 721, email:
    kpo@inkubator.kalisz.pl 

  

Podsumowanie 

Jak się coraz częściej okazuje, odpowiednia akustyka ma istotne znaczenie dla przyciągnięcia nowych klientów i zwiększenia sprzedaży. Badania pokazują, że cisza i komfortowa atmosfera mogą mieć pozytywny wpływ na doświadczenie klienta oraz skłonić go do wydania większej ilości pieniędzy. Dzięki dofinansowaniu z KPO, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mają szansę poprawić akustykę swoich miejsc pracy i modernizować infrastrukturę. 

W ramach programu wsparcia można przeznaczyć środki na inwestycje w maszyny i urządzenia, szkolenia pracowników oraz wdrożenie nowych technologii. Jednak istnieją również pewne koszty, które nie kwalifikują się do finansowania, dlatego ważne jest świadome planowanie i wykorzystanie środków zgodnie z wytycznymi programu. 

Jest to inwestycja w dobre samopoczucie klientów oraz efektywność pracy, która może przynieść wymierne korzyści dla firmy w dłuższej perspektywie czasowej. Warto więc rozważyć możliwości dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy i podjąć działania mające na celu poprawę jakości akustyki w miejscu pracy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl